The Erzurum Otel

ما را دنبال کنید

مرکز اسکی پالاندوکن

کوهستان‌های پالاندوکن که مساحتی به طول ۷۰ کیلومتر و عرض ۲۵ کیلومتر را پوشش می‌دهند، در سال ۱۹۹۳ به عنوان مرکز گردشگری زمستانی تعیین شدند. در این مرکز، سه مرکز اسکی وجود دارد: ارزوروم (هینس) بوعازی، کوناکلی و گز یایلاسی. بوعازی ارزوروم همچنین به عنوان مرکز اسکی پالاندوکن شناخته می‌شود. در مرکز اسکی پالاندوکن دو پیست توسط فدراسیون جهانی اسکی (FIS) برای مسابقات اسلالوم و اسلالوم بزرگ ثبت شده است.

Erzurum’un güneyinde yer alan 3 bin 176 metre yüksekliğindeki Palandöken, 5 ay boyunca kayak yapmaya elverişli yapısı, kar kalitesi ve uzun pistleri ile dünyanın en önemli kayak merkezlerinden biridir. 2011 yılında 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na ev sahipliği yapan Erzurum, Türkiye ve dünya kış turizminin yeni cazibe merkezlerinden biri olmuştur. Kış olimpiyatlarının dahi düzenlenmesine imkân tanıyan Palandöken’de pistler dünyanın en uzun ve en dik pistleri arasında yer almaktadır. Palandöken, New York Times Gazetesi tarafından belirlenen dünyadaki 41 kayak merkezi arasında 18’nci sırada gösterilmiştir.

Kar yağışının Ekim-Kasım aylarında kendini gösterdiği Erzurum’da, kayak mevsimi Kasım ayından itibaren başlamakta ve Nisan ayının sonuna kadar sürmektedir. Palandöken, kaymaya olanak sağlayan “toz kar” özelliğini, ikliminden dolayı, bütün kayak sezonu boyunca sürdürmektedir. 2000-3176 metreler arasında bulunan Palandöken Kayak Merkezin’deki pistlerde 10 telesiyej, 1 teleski, 2 baby lift, 1 gondol lift hizmet vermektedir. Gondol lift ile 1000 metrelik bir tırmanışla Ejder Tepesi’ne ulaşılırken, Palandöken’de; 7 kolay, 8 orta, profesyonel (zor) ve 4 doğal pist yer almaktadır. Tüm pistlerde aynı anda yaklaşık 12 bin kişiye kayak yapma imkanı sunulmaktadır.

Palandöken Kayak Merkezi; Alp disiplini ve snowboard için son derece uygun pistler sunarken, kayak dışında yamaç paraşütü, dağcılık, snowtube, paintball gibi farklı turizm çeşitleri için de alternatif oluşturmaktadır. Palandöken Dağı’nın çevresi doğal park görünümüyle, gezi, piknik ve seyir alanı olarak dört mevsim ayrı güzellikler sunmaktadır.

Palandöken, aynı zamanda bir kongre turizmi merkezidir. Çığ önleme ve suni kar sistemlerinin bulunduğu Palandöken Kayak Merkezi, bir sağlık şehri olan Erzurum’un en modern hastanelerine yalnızca 5 kilometre uzaklıktadır. Her seviyedeki kayakçıya hizmet verebilen Palandöken Kayak Merkezi’nde, konaklayacak oteller ve şehir merkezinde de 3 ve 2 yıldızlı çok sayıda otel bulunmaktadır. Havaalanına 15 kilometre mesafede yer alan kayak merkezinin şehir merkezine olan uzaklığı 4 kilometredir. Kayak merkezine ulaşım tatil günlerinde Erzurum Büyükşehir Belediyesi otobüsleri ile diğer günler yalnızca özel araç ve taksilerle sağlanmaktadır.

fa_IRفارسی